Een nieuwe analyse van de data gemaakt door de GRACE-satellieten toont aan dat de ijsvelden in Groenland steeds sneller smelten. Groenland is het op één na grootste reservoir van zoet water: ongeveer 10 procent van alle zoet water op de wereld zit in het Groenlandse ijsvelden.
Het smelten van de ijsmassa's op de zuidpool en in Groenland heeft een grote invloed op het stijgen van de zeespiegel en de circulatie van het oceaanwater. Deze studie toont aan dat door het smelten van de ijsvelden in Groenland het zeeniveau elk jaar met 0,56 millimeter toeneemt. Dit is hoger dan de resultaten uit vorige onderzoeken.
Volgens de studie zou door de verstoring van de circulatie van het oceaanwater de temperatuur van het zeewater voor de Europese oceaankusten dalen. Hierdoor zal ook de winden kouder worden, zodat de West-Europese winters in de toekomst veel killer zullen zijn.
De studie is gebaseerd op gegevens die werden verzameld over een (korte) periode van 3,5 jaar. De wetenschappers voeren echter aan dat onafhankelijke metingen met andere technieken consistent zijn met de conclusies van hun studie.
Bron: http://www.urania.be
Lees ook: Deze zomer zit de Noordpool misschien zonder ijs
Lees ook: Klimaat versus economie
Lees ook: Oceanen nemen steeds minder kooldioxide op
Lees ook: Zonnewende tot zonnewende zonnespoorgrafiek
Lees ook: Noordpool voor het eerst omvaarbaar
Lees ook: Recordaantal natuurrampen
Voortaan kun je alle nieuwsberichten van desterren.net ook volgen op Twitter en Facebook!
Dit engelstalig magazine is een echte aanrader voor de ware astronomie-liefhebber!
Bestellen of meer info »